Szent Bazil Oktatási Központ
Dr. Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyéspüspök 1991. júniusában Görög Katolikus Gimnáziumot alapított Hajdúdorogon, a bazilita szerzetesek által működtetett, 1942-ben létrehozott hajdúdorogi Magyar Görög Katolikus Fiúlíceum és Kántor -Tanítóképző Intézet helyén.
1998-ra felépült a régi kolostor- épület köré az az épületkomplexum, amely otthont ad az oktatási épületnek, a kápolnának és a diákotthonnak.
2006. szeptember 1-jétől a Hajdúdorogon található görög katolikus oktatási intézményeket összevonva közös igazgatású, többcélú közoktatási intézményként működtünk tovább, GÖRÖG KATOLIKUS OKTATÁSI KÖZPONT néven.
A közös igazgatású közoktatási intézmény önálló intézményegységek keretében különböző típusú közoktatási intézmények feladatait látja el.
Ezek nálunk a következők:
- óvodai nevelés
- általános iskolai nevelés, oktatás
- 4 és 6 évfolyamos gimnáziumi képzés
- mezőgazdasági és vendéglátás-idegenforgalom szakmacsoportos szakközépiskolai képzés.
A gimnáziumban általános tantervű, középiskolai képzés folyik.
Oktatásunk során nagy hangsúlyt fektetünk:
- a nyelvoktatásra (angol, német + 2 óra),
- az informatika oktatásra (ECDL vizsga),
- az emelt szintű érettségi vizsgára való felkészítésre minden területen.
A tanórán kívüli lehetőségek:
- versenyekre való felkészítés,
- tehetséggondozás,
- felzárkóztatás,
- EURO nyelvvizsgára való felkészítés, és vizsgáztatás az intézményünkben,
- különböző szakkörök, mint például: virágkötészeti, tűzzománc, ikonfestő, sportszakkörök, filmklub, makettező kör, íjászat, énekkar, kántorképzés.
Szakközépiskolánkban cél az érettségire való felkészítés mind közép, mind emelt szinten. A tanulók ezért ugyanazokat a közismereti tantárgyakat tanulják, mint a gimnáziumban. A különbség annyi hogy a szakközépiskolában egy idegen nyelv kötelező, s ezen kívül szakmacsoportos alapozó képzésben is részesülnek.
A mezőgazdasági képzés során tanulóink megismerkedhetnek a mezőgazdaság valamennyi ágazatával, például növénytermesztéssel, kertészettel, állattenyésztéssel, műszaki ismeretekkel. Az érettségi után lehetőség van a technikusi képzés megszerzésére is. A vendéglátás- és idegenforgalom szakközépiskolai képzés során betekintést nyernek az idegenforgalom, a turizmus, a vendéglátás rejtelmeibe, megismerik a szállodák tevékenységét, a szállodai üzem- és munkaszervezést, a marketing feladatait, szerepét.
Diákotthon bemutatása
Tanulóinknak több mint fele az intézmény diákotthonában lakik, hiszen intézményünk országos beiskolázású. Általában minden második héten utazhatnak haza tanulóink. A bent maradó hétvégén, szombaton is van tanítás, de így biztosítani tudjuk a hosszabb szüneteket. A hat évfolyamos képzés hetedik és nyolcadik évfolyamán ötnapos tanítás van. A kollégiumi időben a szilenciumok mellett rendszeres csoportfoglalkozások, szakkörök, kirándulások, egyéni foglalkozások színesítik diákjaink mindennapjait.
Ami számunkra fontos:
- Színvonalas és eredményes oktatás:
- sikeres érettségi,
- versenyeredmények,
- nyelvvizsga-eredmények,
- sporteredmények.
- Tanórai és tanórán kívüli foglalkozások sokszínűsége
- Nevelés
- Egyházi intézmény lévén különös gondot fordítunk az erkölcsi nevelésre. A keresztény értékeket hangsúlyozzuk, szem előtt tartva az örök emberi értékeket is. Ezen értékek vállalása, az arra való törekvés, hogy e tulajdonságok belső sajátosságunkká váljanak, nagymértékben elősegítik a közösség kialakulását. Egy olyan közösségét, amelynek minden egyes tagja különösen figyel egymásra, ahol tudja segíteni a másikat, és felelősséggel tartozik iránta.